Odrobaczanie.pl
wstecz

Zoonozy to poważny problem! Nie bądź obojętny. Pomagamy dowiedzieć się jak się przed nimi uchronić? Rozwiązanie jest proste! Wystarczy tak niewiele:
- zachować higieniczny tryb życia
- wykonywać okresowe badania zwierząt
- stosować leczniczo lub profilaktycznie preparaty przeciwpasożytnicze
- dbać o czystość otaczającego nas środowiska.

 

 

 

Zagrożenia

 

 

 Zagrożenia > DIPYLIDIOZA

 
Dipylidioza:
Dipylidium caninum - Tasiemiec Psi

W Polsce notowany jest u 10-51% psów i 51-71% kotów. Długość ciała dorosłego pasożyta wynosi 13-80 cm. Człony maciczne, które nie tylko z kałem mogą opuszczać organizm żywiciela, lecz także samoczynnie wypełzać z odbytu, swoim kształtem przypominają pestkę ogórka lub dyni. Zwierzęta zarażają się tym pasożytem przypadkowo zjadając pchłę, w której znajduje się postać larwalna tasiemca. Po 2-3 tygodniach od chwili zarażenia zwierzę wydala z kałem pierwsze człony.
Tasiemiec psi

Objawy zarażenia u ludzi:

U dorosłych osób dipylidioza najczęściej przebiega bezobjawowo. Objawy niestrawności, utrata apetytu, bóle brzucha, a nawet wymioty, obserwowane są zwykle u dzieci. Inwazję tasiemca wykrywa się badając kał (koproskopia). W kale zarażonego człowieka znajduje się charakterystyczne człony, bądź jaja skupione w grupy po 3-30 sztuk (macica tasiemca tworzy torebki wypełnione jajami).

Jak zaraża się człowiek?

Podobnie jak zwierzę człowiek zaraza się zjadając pchłę z larwą tasiemca.
Dzieje się tak wtedy, gdy zwierzę najpierw wygryza taka pchłę z własnej okrywy włosowej, a następnie liże człowieka lub, gdy człowiek całując psa lub kota przypadkowo ją połknie.
Głaskanie zwierząt, a następnie spożywanie pokarmu bez umycia rąk, może skutkować zarażeniem.

dipylidioza


UWAGA: zawsze przy odrobaczeniu pamiętaj o odpchleniu!!!

Zwierzęta zarażają się Dipylidium caninum przypadkowo zjadając pchłę, w której znajduje się postać larwalna tego tasiemca. Po około trzech tygodniach od zarażenia zwierzę wydala z kałem pierwsze człony tasiemca, które mogą samoistnie wypełzać z odbytu. Swoim kształtem przypominają pestkę ogórka lub dyni.
Pchły są żywicielem pośrednim tasiemca, dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów przeciwpchelnych. Zwierzę poddane zabiegowi odrobaczania powinno być w tym samym czasie poddane odpchleniu, aby zapobiec ponownemu zarobaczeniu po zjedzeniu pchły, np. podczas wylizywania sierści.
Znaczenie takiego postępowania jest ogromne, ponieważ tasiemiec Dipylidium caninum, mający żywiciela pośredniego (pchłę), jest niebezpieczny również dla ludzi, w szczególności dzieci.


Źródło: 1. Broszura firmy Bayer HealthCare Dział Weterynaryjny, pt. "Zoonozy".

 

Odrobaczanie.pl ] wstecz ]

Kleszcze | Pchły | Komary | Robaki | Odrobaczanie psów | Advantage | Obroża Kiltix |
 

Copyright © wszelkie prawa zastrzeżone 2002 - 2013 Bayer Sp.zo.o. i  Pupileo.pl i odrobaczanie.pl